Benépesült az ország talán legnagyobb, akár háromezer fészkes molnárfecske telepe

A madarászok országszerte egye nagyobb várakozással figyelték az eget, az ereszek alját és a partfalakat az elmúlt hetekben, mert a rendkívül kedvezőtlen tavalyi költési évadot követően elenyészően kevés fecske érkezett vissza az afrikai telelőterületekről a szokott időben. Most úgy néz ki, hogy jelentős, két hetes késéssel mégis elkezdődött a fecskék hazaérkezése.

A Tiszavasvári Alkaloida Vegyészeti Gyár óriási szárító silói két okból is különlegesek. Egyrészt emléket állítanak Kabay János gyógyszerésznek - a gyár megalapítójának -, aki az addig ismert zöld eljárás mellé kidolgozta és szabadalmaztatta az itt szárított mákszalmából kivonható morfin előállítási eljárást, ami Magyarországot ma is a világ egyik legjelentősebb mákszalma morfin előállítójává teszi. Másrészt szerény számítások szerint is helyet adnak jó háromezer molnárfecske fészeknek, ami könnyen teheti a gyár épületeit az ország legnagyobb molnárfecske telepévé.

Az Alkaloida Gyár a passzív helybiztosításnál többet is tesz a fecskék védelméért, kora tavasszal több száz mű fecskefészket vásároltak egy felújítandó épületszakasz fészkeinek pótlására. Köszönjük!   

A toronymagas beton silók beugróinak ...

... mindegyikében ...

... legalább száz molnárfecske fészek épült meg, az  ember előtt idők természetes, sziklafali telepeihez  hasonlóan több rétegben egymásra tapasztva.

Itt jól megfigyelhető a telepek folyamatos pusztulási-megújulási folyamata, ...

... amint a madarak újabb és újabb fészkeket építenek az elöregedés miatt lakhatatlanná válók helyett.

A nagy magasságban létesült hatalmas telep a molnárfecskék mellet más fajoknak is otthont jelent. A megfigyelések alapján füsti és sarlósfecskék is költhetnek a leszakadással tágasabbá váló molnárfecske fészkekben, de láttunk berepülő seregélyeket is.

Becsléseink szerint a fészkek mintegy 30%-a lakható, ottlétünkkor azonban ennél kevesebb fecske "rezsgett" a telepen - reméljük, a többiek is visszaérkeznek.

Kérjük, ha ismer fecskefészkeket, különösen, ha hasonlóan nagy telepről van tudomása, látogassa meg Ön is az Európában egyedülálló lakossági fecske oldalt és töltse fel a fecskék védelmét segítő adatait! Innen is elérhető az a füsti fecske fészekkamera, melynek segítségével élőben figyelheti a madarak költését és fiókanevelését. 

© MME-BirdLife Hungary »

© Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu
Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21.
Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215