Képes beszámoló a tiszai zöldár partifecske pusztításáról

Az előrejelzett tiszai zöldár sajnos "menetrendszerűen" eltörölte a folyó szakadó partfalaiban az idei első költés partifecske telepeit. Az emelkedő víz kétféleképpen veszélyezteti a fészeküregeket: egyrészt elönti a lyukakat, másrészt leomlasztja a partfalakat. Különösen az utóbbi esetben és éjszaka fordul elő, hogy a leszakadó partoldal a pihenő öreg madarakat is elpusztítja.

A zöldáras években - a víz visszahúzódásáig - a tiszai partifecskék csak a folyótól kisebb-nagyobb távolságra lévő homokbányákban tudnak fészkelni, itt kezdhetnek pótköltésbe, illetve a későn jövők az első költésbe. Kérjük, amennyiben ilyen helyet ismer, töltse fel az adatokat a fecskefigyelő adatbázisba. Köszönjük!

Az általában alacsony kora nyári-nyári vízállás mellett a partifecskék akár 3-4 m magas szakadó partfalakban költhetnek a Tiszán; a  legnagyobb telepen akár 5-7 ezer madárpár is.

 Az átlag hat évente bekövetkező zöldár magas vízállása elönti ...

... a több méter magas falak legfelső régiójában lévő üregeket is:  fészkestől, tojásostól, fiókástól.

Az ár másik pusztító hatása az alámosódó, átnedvesedő partfalak  leszakadása. A képen a friss omlás mögötti partfalban a leghosszabb  üregek utolsó szakaszai, a megnyíló költőkamrák láthatók. Itt a  rövidebb járatok teljes egészében megsemmisültek, a részben  leszakadtak pedig a ragadozók (szürke gém, róka, nyest,  patkány, menyét) számára könnyen hozzáférhetővé váltak.

A partfal leszakadása "jó" esetben "csak" a tojásos  fészekaljakat semmisíti meg, ...

... de az is előfordul, hogy az üregben éjszakázó szülőket ...

... is agyonnyomja a lezúduló föld (Fotók: Dr. Szép Tibor)

© MME-BirdLife Hungary »

© Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu
Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21.
Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215