-
Az év madara 2013-ban. (Fotó: Lóki Csaba) -
Mindkét faj földfalakba (folyó partfala, homokbánya, löszfal) ássa fészkét. (Fotó: Szép Tibor) -
A gyurgyalagok gyakran zsákmányolnak szitakötőket. (Fotó: Lóki Csaba) -
Az év madara 2013-ban. (Fotó: Lóki Csaba) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Csonka Péter) -
(Fotó: Csonka Péter) -
(Fotó: Csonka Péter) -
Az év madara 2013-ban. (Fotó: Lóki Csaba) -
(Fotó: Orbán Zoltán) -
(Fotó: Fehérvári Péter) -
(Fotó: Orbán Zoltán) -
(Fotó: Orbán Zoltán) -
Az év madara 2013-ban. (Fotó: Lóki Csaba) -
A sarlósfecskék gyakran templomtornyokban is költenek. (Fotó: Pellinger Attila) -
A sarlósfecske nem közeli rokona a valódi fecskéknek. Külön madárrendbe tartoznak. (Fotó: Pellinger Attila) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Nagy Károly) -
(Fotó: Nagy Károly) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Csonka Péter) -
(Fotó: Lóki Csaba) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Lóki Csaba) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Karcza Zsolt) -
(Fotó: Csonka Péter) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Szép Tibor) -
(Fotó: Szép Tibor)
Fecskekamera – Az első hét nap és az előzmények
- Nagy Károly - MME blogja
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
A madarak életébe, rejtett költési viselkedésébe betekintést nyújtó fehér gólya webkamera oldalunk sikerén felbuzdulva - a 2010-es fecskevédelmi év részeként - elindítottunk egy füsti fecske fészekkamerát is.
Ennek segítségével Magyarországon most először van bárkinek lehetősége arra, hogy élőben figyelje meg egy sárfészket építő fecske faj izgalmas költését: a fészek sártapasztásos tatarozását, a kotlást, majd a fiókák etetését és első szárnypróbálgatásait.
Ugrás a fecskekamera oldalára >>
Az alábbiakban röviden összefoglalom az első egy hét történéseit, s lentebb a webkamerás közvetítés előzményeit is, a történet teljessége kedvéért.
A megérkezés napja
Április 27-én a délelőtti órákban öcsém számítógépén véletlenül a fecskefigyelő kameránk oldala is meg volt nyitva az egyik internetböngészőben. Telefonon éppen Orbán Zoltán kollégámmal beszéltem a fecskefigyelő programok szervezéséről, amikor Zsolt egyszer csak felkiáltott: „Fecske a fészekben!”
Már igencsak vártuk, hiszen a füsti fecskéket ekkor már mindenfelé láttunk a megyében, de túlságosan nem izgultunk, mert tudtuk, hogy május elejéig még nincsenek elkésve.
Kora délután kiugrottunk a helyszínre, a Sóstói Múzeumfaluba, hogy személyesen is találkozzunk a megérkezett fészeklakóval. A Múzeumfalu munkatársaitól hamar kiderült, hogy valamikor reggel érkezhettek. Ugyanis nem egyikük érkezett meg, hanem már párban voltak. A Múzeumfalu több fészkéhez is ugyanazzal a csapattal érkezhettek, mert aznap már 5-6 füstit láttunk. (Hétfőn még nem voltak, az ott dolgozók megfigyelései szerint.)
Nagy örömünkre fészküket gyakran látogatták, ismerkedtek a régi otthonukkal, s látszott, hogy nem idegen nekik a hely. A környező akácfákon vagy a fészek melletti gerendán ücsörögtek, csiviteltek, s már egy-két párzási kísérletet is sikerült megfigyelnünk. Mindezekről pár fotót is készítettem, melyek szemléletesebbek, mint a betűk, így következzenek ezek. ;-)
A fészek tatarozása és a mezei verebek lakásfoglalási kísérletei
Az első héten a fészek tatarozásával voltak elfoglalva, s csak rövid ideig tartózkodtak a fészekben, amíg eligazgatták a frissen hozott fészekbélés anyagot vagy tapasztottak egy kis friss sarat a fészek peremére.
Időközben szemet vetettek a fészekre a mezei verebek is, s néha kicsit átrendezték a berendezést. Reméljük, hogy a fecskék lesznek az erősebbek, s a verebek máshol próbálkoznak!
Ezekről az eseményekről az alábbi animációkat érdemes megtekinteni!
Előzmények 2009-től a kamera üzembe helyezéséig
2009 őszén eldöntöttük, hogy a következő év madarai program egyik érdekes akciója lehetne, ha a fecskék életét is hasonló módon hoznánk közelebb az emberekhez, mint tettük azt a gólyák esetében a fészekkamerás közvetítésekkel. Hiszen sokaknak nincs lehetőségük nap mint nap megfigyelni, hogy mi történik a fecskefészkek közelében.
Két helyet néztünk ki erre a célra, az egyik a sokak által ismert nagyhalászi kamerás gólyafészektől 8 kilométerre fekvő Homoktanyán, egy molnárfecske telep, a másik a Szabolcs községben található Madárvártánk tornácán fészkelő füsti fecskék fészke.
Sajnos március elejére kiderült, hogy a meglévő internet előfizetésünket a szolgáltató egyik helyre sem tudja kiépíteni, így csaknem letettünk a fecskekamera tervéről. Végül mégiscsak eszembe jutott egy mentőötlet! Tavaly nyár végén jártam a Sóstói Múzeumfaluban, s emlékezetem, hogy ott a bejárathoz közeli épületen két fészekben is láttam füsti fecskéket. (Tudtam, hogy oda biztosan ki tudják építeni azt az internet-kapcsolatot, mellyel rendelkeztünk még a tápiógyörgyei gólyakamera kapcsán.)
Az ötletet tett követte, hiszen időnk már nem sok volt. Szerencsére a Múzeumfalu igazgatója, dr. Páll István, örömmel fogadta az ötletet, s március 17-én fel is szereltük a kamerát. Két héten belül az internetkapcsolat is készen állt, így már csak a fecskék hiányoztak. :-)
© Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu
Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21.
Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215